
Maersk har skilt sig af med et ældre skib, der var verdens største, da det kom på vandet for omkring 25 år siden.
Der er tale om det dansk-byggede skib Sovereign Maersk. Det er nu blevet solgt til den schweizisk-italienske konkurrent MSC.
”Vi kan bekræfte, at vi har solgt skibet,” lyder det i en skriftlig udtalelse fra Maersk til ShippingWatch.
Skibet blev bygget i 1997 på Lindøværftet i Odense. Det kan have ca. 9.600 containere ombord, hvilket var rekord på det tidspunkt.
Da skibet blev søsat i september 1997, deltog Dronning Margrethe og Prins Henrik i ceremonien sammen med bl.a. Mærsk Mc-Kinney Møller og daværende koncernchef, Jess Søderberg.
De største skibe kan i dag have næsten 25.000 såkaldte 20-fodscontainere ombord.
Maersk og MSC er verdens to største rederier og arbejder sammen i 2M-alliancen, hvor de deler plads på hinandens skibe.
Partnerskabet er dog netop blevet opsagt med virkning fra januar 2025, da rederierne i flere år er gået i hver sin retning.
Maersk satser mere på landbaseret logistik, mens MSC følger den klassiske forretningsmodel for containerrederier, hvor det gælder om at være størst for at få stordriftsfordele.

MSC har købt mange skibe de seneste år og har overhalet Maersk som verdens største rederi målt på kapacitet.
Maersk oplyser, at salget af det aldrende skib er en del af en løbende fornyelse af flåden, som skal gøre virksomheden istand til at nå sine høje ambitioner på klimaområdet.
Transportkoncernen sigter mod en netto-udledning på nul i 2040, men allerede i 2030 skal 25 pct. af søfragten ske ombord på skibe, der sejler på grønne brændstoffer.