Watch Medier

Erhvervsstyrelsen har politianmeldt Peter Norvig for coronasvindel

Erhvervsstyrelsen har meldt tidligere ejendomsmægler Peter Norvig til politiet for uretmæssigt at have søgt om coronastøtte. Politiet efterforsker nu sagen, erfarer EjendomsWatch. Norvig kender ikke til nogen efterforskning og afviser alle anklager.

Peter Norvig afviser anklager om coronasvindel. | Foto: Martin Zakora

Københavns Politi er i gang med at efterforske den tidligere højtprofilerede ejendomsmægler Peter Norvig for mulig svindel med lønkompensation fra coronahjælpepakkerne. Det sker på baggrund af en politianmeldelse fra Erhvervsstyrelsen.

Det erfarer EjendomsWatch fra flere af hinanden uafhængige kilder.

Peter Norvig har bedt Erhvervsstyrelsen om lønkompensation til 16 ansatte i mæglervirksomheden Living Homes.

Det sagde styrelsen nej til, fordi der i ansøgningen ikke kunne redegøres for, at Living Homes faktisk havde 16 medarbejdere, som EjendomsWatch kunne fortælle onsdag.

Desuden slog styrelsen fast, at Norvig og Living Homes slet ikke var berettiget til lønkompensation fra coronahjælpepakker, da virksomhedens økonomiske problemer ifølge styrelsen ikke har noget med corona at gøre.

I december, måneder før coronakrisen kom til Danmark, modtog virksomheden nemlig en konkursbegæring.

Living Homes eller B2B Propertym, som det hedder i dag, er siden blevet reddet flere gange.

Foto: Skærmbillede fra Erhvervsstyrelsens afgørelse
Foto: Skærmbillede fra Erhvervsstyrelsens afgørelse

Langt fra 16 ansatte

Oplysninger, som Erhvervsstyrelsen indhentede hos skattemyndighederne viste, at der ikke var 16 ansatte i virksomheden.

Ifølge CVR-registret er der heller ikke 16 medarbejdere. Flere tidligere medarbejdere, som EjendomsWatch har været i kontakt med, siger, at Living Homes var milevidt fra 16 ansatte.

Politiet er gået ind i sagen, fordi Erhvervsstyrelsen har indgivet anmeldelse og dermed sendt sagen videre, som proceduren er. Men styrelsen afviser over for EjendomsWatch at kommentere konkrete sager.

Det kommer helt bag på mig. Der er ikke noget som helst coronasvindel i det her

Peter Norvig, adm. direktør i B2B Property (tidl. Living Homes)

Ifølge EjendomsWatchs oplysninger er politiet nu i gang med at kulegrave sagen. Det betyder, at flere, der har været med omkring Living Homes, skal afhøres, før det vurderes, om der skal rejses sigtelse.

Samlet har Peter Norvig og Living Homes søgt lønkompensation for 1,825 mio. kr. over fire omgange.

Norvig afviser anklager

Peter Norvig har ikke selv hørt om noget om politiets efterforskning.

"Det kommer helt bag på mig. Der er ikke noget som helst coronasvindel i det her. Der er søgt om tilskud til de rigtige medarbejdere, og vi har dokumenteret det hele over for Erhvervsstyrelsen. Så det tager vi stille og roligt," siger Peter Norvig til EjendomsWatch.

Erhvervsstyrelsen afviste i oktober Peter Norvigs ansøgning om lønkompensation, hvilket Norvig har klaget over i november med henblik på at få sagen genoptaget.

Han har endnu ikke hørt fra styrelsen. Det undrer ham.

"Erhvervsstyrelsen kunne måske overveje at vende tilbage. Det er en mærkelig måde at kommunikere på," lyder det fra Peter Norvig.

Hårde straffe

Da EjendomsWatch onsdag kunne fortælle om sagen første gang, lagde flere kilder med indsigt i reglerne for coronakompensation op til, at sagens alvor gør det til et naturligt skridt, at Erhvervsstyrelsen politianmeldte Peter Norvig.

En af dem var Bent Greve, professor på Institut for Samfundsvidenskab og Erhverv på Roskilde Universitet.

"Der er ikke indsendt dokumentation for de ansatte, og der er søgt om støtte til flere, end der har været ansat. Det vil jeg karakterisere som svindel," lød det fra Bent Greve.

Siden sommer har domstole idømt flere ubetingede fængselsstraffe for coronarelateret kriminalitet. Der er mulighed for at sanktionere med firedobbelte straffe, som Folketinget fik vedtaget i hastelov fra april.

Læs mere her:

Styrelse har Peter Norvig under mistanke for at forsøge at få coronamillioner ulovligt

Styrelse siger nej til at give mæglertitel tilbage til Peter Norvig: "Nærliggende fare for misbrug"

Peter Norvig får minister på banen: Forbud mod at drive virksomhed kan blive aktuelt

Peter Norvig i knæ: Økonomiske krav truer igen mæglerforretning på livet

Direktør Luksusmægler får rekordhøj bøde efter 10. forseelse på fem år: Ejer blev ikke informeret

Mere fra Watch Medier

Pensionskasse frikendes i konkurrencesag

Retten i Lyngby har afsagt dom i sag fra 2017, hvor PKA og Danica gik sammen om et tilbud på pensionsordningen for medarbejdere hos det daværende Dansk Supermarked.

Læs også

Relaterede

Seneste nyt fra alle vores medier

Jobs fra alle vores medier

Se flere jobs

Se flere jobs

Watch job

Se flere jobs

Se flere jobs