Watch Medier

Ansvarsudvalg foreslår omvendt bevisbyrde for bankledelser

Fremover skal bankbestyrelser ikke kunne slippe nemt fra uheldig långivning til bankens egne. Et udvalg under Erhvervsministeriet anbefaler, at bankers bestyrelsesmedlemmer i sager om erstatning skal kunne bevise, at et lån til f.eks. direktionen var forsvarligt.

Det er blandt anden retssagerne efter den hedengangne Eik Bank, der har foranlediget udvalget, som nu kommer med foreslag til, hvordan bankledelser kan straffes. | Foto: Lars Krabbe/ERH

Efter et års arbejde er et udvalg nedsat af regeringen nu klar med anbefalinger til, hvordan bankledelser kan straffes i særlige sager.

Allerede abonnent? Log ind.

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Der skete en fejl. Prøv venligst igen senere

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Mere fra Watch Medier

MT Højgaard skifter ud på topposten

Henrik Mielke fik halvandet år i stolen hos entreprenørselskabet MT Højgaard, før der igen er udskiftning. Afløser har fortid hos Huscompagniet og NCC.

Læs også

Seneste nyt fra alle vores medier

Jobs fra alle vores medier

Se flere jobs

Se flere jobs

Watch job

Se flere jobs

Se flere jobs