Watch Medier

Pensionsmægler fyrer direktør

Mercer har fyret dansk pensionsdirektør. Mæglerselskabet ønsker ny profil.

Foto: Thomas Borberg

Thomas Ammonsen stopper efter knap fire år som chef for mæglerselskabet Mercers danske pensionsforretning, skriver Insidebusiness.

Direktøren for Mercer i Danmark, Dorothee Gnaedinger, udtaler til mediet, at selskabet har valgt at skære ledelsen til, hvilket har betydet, at der ikke længere er plads til Thomas Ammonsen.

”Vi lægger området for mægler og investeringsområdet sammen. Vi ønsker en leder, som står i spidsen for begge forretningsområder,” siger Dorothee Gnaedinger, der oplyser, at man nu ønsker en profil, som kan drive både Mercers globale linje såvel som den danske forretning.

Den danske finanssektor er i den internationale bund på ligestillingsområdet 

 

Mere fra Watch Medier

Bladt Industries afskediger topchef

Efter nok et ”udfordrende år” skifter Aalborg-virksomheden Bladt Industries, der producerer møllefundamenter, endnu engang ud i direktionen. ”Vi har brug for nyt fokus,” siger formanden.

Læs også

Relaterede