
Valget af Mads Krogsgaard Thomsen som kommende topchef i Novo Nordisk Fonden skete ikke uden konkurrence.
I sidste ende stod valget mellem tre personer; en kvinde fra udlandet og to danskere, fortæller formand Lars Rebien Sørensen til dagbladet Børsen.
"De blev ranket, så det ikke var mit valg, for jeg var godt klar, at jeg kunne skydes i skoene bagefter, at jeg havde trumfet noget igennem," siger Lars Rebien Sørensen til avisen.
Valget om at satse på den mangeårige forskningsdirektør fra Novo Nordisk betød samtid et farvel til den hidtidige kronprins i fonden, Niels Peder Nielsen, der stoppede ved udgangen af oktober 2020.
Mads Krogsgaard Thomsen om rokader i Novo-gruppen: "Det er set med mine øjne en win-win-situation" Mads Krogsgaard Thomsen stopper hos Novo Nordisk