Ikano Bolig, der efter en årrække i Sverige har indtaget Danmark med boligudviklingsprojekter i bl.a. Greve og Hillerød, ansætter Louise Schaldemose som salgs- og udlejningschef, oplyser firmaet.
Hun har arbejdet som ejendomsmægler i otte år, og kommer senest fra et job som udlejningschef i projektafdelingen hos Home-mægleren Lone Bøgh Henriksen i København.
"Det bliver spændende at være med til at etablere en helt ny funktion hos Ikano Bolig og bygge et stærkt team op. Jeg glæder mig til at skabe tillidsfulde relationer og følge køberne på hele deres rejse – fra potentielle købere til etablerede boligejere," udtaler Louise Schaldemose i meddelelsen.
Ikano Bolig, der ejes af Ikea-familien Kamprad, oplyste i februar at have investeret 300 mio. kr. i sine projekter i Greve og Hillerød. Derudover er 100.000 kvm nye boligbyggerier i pipeline, som forventes påbegyndt i år, fremgår det.
Ikano Bolig skyder trecifret millionbeløb i projekter og varsler flere sjællandske boliger
Ikano sætter to boligbyggerier i gang før tid