
37-årige Cathrine Kier, der kommer fra et job som kommunikationsdirektør i onlinebanken Lunar, bliver TV 2’s nye kommunikationsdirektør.
I Lunar har hun haft ansvaret for både kommunikation og interessevaretagelse siden 2019, og før det var hun kommunikationsdirektør i Saxo Bank med ansvar for intern og ekstern kommunikation
”Cathrine favner alt det, vi siden foråret har været på udkig efter i rekrutteringsprocessen. Hun har en stærk faglighed og en veludbygget værktøjskasse inden for de kommunikationsfaglige discipliner. Og så kommer hun med den helt rette erfaring og centrale viden omkring ledelse i virksomheder, der står midt i en digital transformation,” udtaler TV 2’s adm. direktør, Anne Engdal Stig Christensen.
Allerede abonnent? Log ind.
Læs hele artiklen
Få adgang i 21 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.
- Adgang til alle låste artikler
- Modtag vores daglige nyhedsbreve
- Fuld adgang til vores app