
Der skal mere til, hvis danske virksomheder skal hat fat i de midler fra EU's genopretningsfond, der er sat af til grøn omstilling. Det skriver Børsen.
"Vi har ikke længere et kompetencemæssigt forspring. Den danske vindmøllesucces blev udviklet i en osteklokke, men den har andre lande for længst gennemskuet. Konkurrencen er benhård, og derfor skal vi investere meget for at få fat i en del af de 750 mia. euro," siger Anders Stouge, viceadm. direktør, Dansk Energi.
Dansk Energi vil have videnspersoner med de rigtige kompetencer ud på ambassaderne for at sikre danske ordrer, mens myndighederne skal skabe kontakt mellem ligesindede i f.eks. forsyningsselskaber, men uden at det er et rent eksportfremstød.
Ny rapport peger på, at EU’s klimamål for 2030 bliver svært at nå
EU vil stoppe støtte til energiinfrastruktur, der gør brug af olie og naturgas
DI og DE: Nyt EU-budget med grønt fokus kan genrejse europæisk økonomi