Watch Medier

Direktør er tilbage hos Kuben efter at have kvittet "ønskejob"

Michael Nyboe, der sidste år skiftede til et PFA-selskab, er nu retur hos Kuben Management.

Foto: PR / Kuben

57-årige Michael Nyboe er pr. 1. maj ansat som projektudviklingsdirektør hos Kuben Management, meddeler firmaet.

Dermed er han tilbage i virksomheden, efter at han sidste år skiftede til PFA og britiske Audleys fælles selskab inden for servicerede ældreboliger, Evia. Et job, han forlod efter få måneder efter at have betegnet det som et ønskejob.

Michael Nyboes opgave bliver at videreudvikle Kuben Managements markedsposition inden for projektudvikling til professionelle investorer, fremgår det.

"Genansættelsen af Michael Nyboe understøtter virksomhedens strategi om at blive den foretrukne samarbejdspartner for udviklingen af byggeri rettet mod investormarkedet, hvor Kuben Management oplever stor efterspørgsel på investeringsmuligheder, hvor økonomisk, miljømæssig og social bæredygtighed forenes i byggeri, hvor mennesker kan trives og lykkes," skriver Kuben i meddelelsen.

Michael Nyboe har mere end 25 års erfaring som bygherrerådgiver og projektudvikler, var frem til 2020 en del af Kuben Management via opkøbet af Byr Gruppen i 2018.

PFA's seniorboligkoncept henter direktør for projektudvikling hos Dades

PFA-selskab henter ny direktør hos Kuben 

Mere fra Watch Medier

Læs også

Relaterede

Jobs fra alle vores medier

Se flere jobs

Se flere jobs

Watch job

Se flere jobs

Se flere jobs