Watch Medier

Gefion henter chef for projektudvikling hos DSB Ejendomme

Ejendomsudvikleren har fundet en ny projektudviklingschef i form af Jeppe Erikstrup Møller, der har en fortid som kommunal byplanlægger og senest i DSB Ejendomme.

Jeppe Erikstrup Møller, 43, er uddannet byplanlægger fra Københavns Universitet. | Foto: PR / Gefion Group

43-årige Jeppe Erikstrup Møller er fra juni ansat som ny projektudviklingschef i Gefion Group. Det oplyser ejendomsudvikleren i en pressemeddelelse.

Den nye chef er uddannet byplanlægger fra Københavns Universitet og har i mere end ti år arbejdet med byplanlægning og -udvikling i flere kommuner.

Han har i de sidste tre år arbejdet som specialkonsulent i DSB Ejendomme, hvor han blandt andet har haft ansvaret for indsatsen om at aktivere tomme stationsbygninger.

"Vi glæder os til, at Jeppe bliver en del af Gefion. Han kommer med mange års erfaring indenfor udvikling af kommune- og lokalplaner. Med Jeppe i vores projektudviklingsteam har vi et stærkt team til vores nye udviklingsopgaver," udtaler Thomas Færch, adm. direktør i Gefion Group.

 

Mere fra Watch Medier

Læs også

Jobs fra alle vores medier

Se flere jobs

Se flere jobs

Watch job

Se flere jobs

Se flere jobs