
Det bliver MT Højgaard Danmark, der skal opføre Det Ny Simac, det maritime uddannelses- og videnscenter i Svendborg. Totalentreprisen er vundet i udbud, hvor også Casa og H. Skjøde Knudsen var med i opløbet, skriver mediet Licitationen.
Det Ny Simac skal ligge på Nordre Kaj i Svendborg og vil være på i alt 12.400 kvm. Byggesummen er på 200 mio. kr., og den samlede projektsum er 310 mio. kr. Byggeriet forventes indflytningsklar i juli 2022.
"På projekt Det Ny Simac går vi efter, at hver tiende af vores egne håndværkere skal være lærlinge – meget gerne fra lokalområdet – ligesom vores underentreprenører også forpligter sig til at ansætte lærlinge," udtaler Carsten Lund, direktør for MT Højgaard Danmark, i en pressemeddelelse.
MT Højgaard skal bygge kulturhus i København for over en halv milliard
MT Højgaard vinder milliardudbud på værksteder til DSB
Investeringsbank ser ingen "quick-fix" i MT Højgaard Danmark
Regionshospital indleder sag mod MT Højgaard: "Vi er ikke tilfredse"
MT Højgaard-topchef gør endeligt op med central styring i "sidste store fyringsrunde"