Watch Medier

Den danske børselite sejler gennem coronakrisen uden stor gæld

De største danske børsselskaber klarer sig så godt gennem coronakrisen, at de ligefrem har sænket gældsniveauet, viser beregninger fra Nordea. 

De store danske børsselskaber mangler ikke penge under coronakrisen. | Foto: Thomas Borberg

Den danske børselite er kommet gennem coronakrisen med solid indtjening og uden store gældsposter.

Det skriver dagbladet Børsen.

Danmarks største børsselskaber har under coronakrisen været i stand til at beskytte deres indtjening og har samtidig undgået, at gælden er steget.

Flere selskaber er kommet igennem krisen med en lavere gearing - forholdet mellem driftsindtjeningen og den nettobærende rente.

Det viser en gennemgang af selskabernes årsrapporter for 2020.

Beregninger fra Nordea viser ifølge Børsen, at gearingen er faldet til 1,1 fra 1,2 i 2019.

Det er et tegn på, at selskaberne har styr på forretningen, mener Jacob Pedersen, der er aktieanalysechef i Sydbank.

"Her har du fat i en af de helt centrale kerner, i forhold til hvorfor det er, at de danske selskaber er kommet stærkt igennem krisen. Det er et lavt gældsniveau, modsat hvad man ser andre steder," siger han til Børsen.

Årsagen til, at selskaberne har klaret sig så godt, varierer. Dele af børseliten opererer inden for brancher, der ikke er hårdt ramt af krisen.

Dertil har flere selskaber droppet at udbetale udbytte. I 2019 udbetalte C25-selskaberne i gennemsnit 61 pct. af nettoresultatet fra det forudgående år, mens blot 36 pct. blev brugt på udbyttebetalinger i 2020.

Mere fra Watch Medier

Bladt Industries afskediger topchef

Efter nok et ”udfordrende år” skifter Aalborg-virksomheden Bladt Industries, der producerer møllefundamenter, endnu engang ud i direktionen. ”Vi har brug for nyt fokus,” siger formanden.

Læs også

Seneste nyt fra alle vores medier

Jobs fra alle vores medier

Se flere jobs

Se flere jobs

Watch job

Se flere jobs

Se flere jobs