Watch Medier

Jysk energifusion nåede driftsoverskud på 1,9 milliarder i kaotisk ombygningsår

Fusionen mellem det to jyske elselskaber Eniig og SE har givet flere synergieffekter end forventet, og mere er i vente. "Det er fuldstændigt banalt. Det er bare vores kerneforretning, som er blevet bedre," siger topchef Niels Duedahl om det første hele regnskabsår for Norlys.

Niels Duedahl ser med stor tilfredshed tilbage på Norlys' første hele år som samlet koncern. | Foto: Joachim Ladefoged/ERH

Der er ingen tvivl om, at fusionen mellem elselskaberne Eniig og SE har været en succes. Det fastslår adm. direktør Niels Duedahl i anledning af offentliggørelsen af Norlys' første hele regnskabsår som fusioneret selskab.

Allerede abonnent? Log ind.

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Der skete en fejl. Prøv venligst igen senere

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Mere fra Watch Medier

Jyske Bank skruer op for rentesatser

I modsætning til Nykredit fastholder landets tredjestørste bank, Jyske Bank, en rente på 0 pct. på almindelige lønkonti. Men renten hæves på udlån og på en stribe opsparingsprodukter.

Læs også

Relaterede

Seneste nyt fra alle vores medier

Jobs fra alle vores medier

Se flere jobs

Se flere jobs

Watch job

Se flere jobs

Se flere jobs