Watch Medier

DTU-iværksættere henter 8 millioner til at udvikle virtuel sundhedsassistent

På blot seks måneder er det lykkedes to iværksættere fra DTU at rejse 8 mio. kr. fra private investorer og offentlige fonde til deres sundhedsteknologiske virksomhed Teton.ai. Målet er at skabe en virtuel assistent til sundhedspersonale.

Mikkel Wad Thorsen (th.), medstifter og adm. direktør i Teton.ai og Esben Klint Thorius (tv.), cto i Teton.ai | Foto: Teton.ai

Den 27. februar blev den første dansker testet positiv for corona, og det var tilfældigvis samme dag, iværksætterne Esben Klint Thorius og Mikkel Wad Thorsen fra DTU besluttede sig for at starte deres sundhedsteknologiske medicovirksomhed.

Allerede abonnent? Log ind.

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Der skete en fejl. Prøv venligst igen senere

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Mere fra Watch Medier

Hartmann-aktionærer i oprør over Stadils planer

En gruppe aktionærer arbejder ifølge Børsen på at forhindre hovedaktionærens indløsning af æggebakkeproducentens aktier. De finder tilbuddet for lavt, og oprøret bidrog til en kursstigning fredag.

Læs også

Relaterede

Seneste nyt fra alle vores medier

Jobs fra alle vores medier

Se flere jobs

Se flere jobs

Watch job

Se flere jobs

Se flere jobs