Watch Medier

The Square-ejer åbner for flere danske opkøb og forventer hurtig genstart efter corona

Den danske hovedstad har længe været på radaren for tyske AM Alpha, der for nylig købte The Square-karréen på Rådhuspladsen. I et interview med EjendomsWatch afslører direktør Martin Lemke, at boliginvesteringer også kan være på vej. "København er ekstremt stærk og modstandsdygtig over for markedsbevægelser," siger han.

"Efter covid-19 forventer vi en hurtig genstart af aktiviteterne i Nordeuropa og Danmark, hvilket København vil få gavn af," vurderer Martin Lemke, direktør hos den tyske kapitalforvalter AM Alpha. | Foto: AM Alpha

Mange blikke blev rettet mod døren, da en diskret, men beslutsom fremmed 7. januar pludselig gjorde sin entre på det danske ejendomsmarked. Sådan må det være, når du netop har købt en af landets mest prominent beliggende bygninger med et prisskilt på trekvart milliard.

Allerede abonnent? Log ind.

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Der skete en fejl. Prøv venligst igen senere

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Mere fra Watch Medier

Hartmann-aktionærer i oprør over Stadils planer

En gruppe aktionærer arbejder ifølge Børsen på at forhindre hovedaktionærens indløsning af æggebakkeproducentens aktier. De finder tilbuddet for lavt, og oprøret bidrog til en kursstigning fredag.

Læs også

Relaterede

Seneste nyt fra alle vores medier

Jobs fra alle vores medier

Se flere jobs

Se flere jobs

Watch job

Se flere jobs

Se flere jobs