
Med nye varianter af Anthon Bergs chokadeflasker med spiritus og to nye brændevinsaftaler i baghånden vender Toms nu blikket mod mulighederne i Kina.
Fremstødet kommer på baggrund af et nyt samarbejde med de to kinesiske spiritusproducenter Yanghe og Fen Jiu, der begge producerer varianter af den kinesisk brændevin – og nationaldrik – Baijiu, skriver Børsen.
"Vi håber, at det kan være med til at skabe et gennembrud for os i Kina, men vi er også ydmyge over for de mange andre virksomheder, som håber på det samme i Kina," siger international direktør i Toms Martin Thorup Haagensen til avisen.
Den asiatiske spiritus skal nu hældes på de klassiske chokoladelikørflasker under Anthon Berg-brandet og vil fra september blive sendt på markedet med de to kinesiske virksomheder som distributører.
Velpolstret chokoladefond afbøder tab via investeringsgevinst