Watch Medier

Seed Capital henter halv milliard til ny fond

En ny investeringsfond med 465 mio. kr. i ryggen skal være med til at fastholde danske virksomheder i vækst.

Foto: Seed Capital/PR

Danske Seed Capital har rejst 465 mio. kr. til en ny investeringsfond. Den får navnet navn Seed Capital III Growth K/S og får til formål at holde på danske virksomheder, som tiltrækker stor interesse fra udenlandske investorer.

Det skriver Børsen.

Fonden skal investere yderligere i de virksomheder, som allerede er en del af Seed Capitals portefølje, for at fastholde en højere grad af indflydelse over for udenlandske investorer.

Bag fonden står flere velkendte Seed Capital-investorer som PFA, Chr. Augustinus Fabrikker, Sampension og Vækstfonden.

 

Mere fra Watch Medier

Jyske Bank skruer op for rentesatser

I modsætning til Nykredit fastholder landets tredjestørste bank, Jyske Bank, en rente på 0 pct. på almindelige lønkonti. Men renten hæves på udlån og på en stribe opsparingsprodukter.

Læs også

Seneste nyt fra alle vores medier

Jobs fra alle vores medier

Se flere jobs

Se flere jobs

Watch job

Se flere jobs

Se flere jobs