
PFA har tilsyneladende haft problemer med at få godkendt afløseren for selskabets topchef Allan Polack, skriver finans.dk
Ifølge mediets kilder har forsikringskæmpen haft flere både interne og eksterne kandidater, som er blevet afvist af Finanstilsynet.
Det er de såkaldte Fit & Proper-regler, der skal have sat en stopper for PFA’s kandidater til at overtage posten, og derfor er det endnu ikke meldt ud, hvem der skal afløse Polack.
Polack skulle allerede i sommeren 2021 have fortalt PFA, at han ville stoppe, hvilket betyder, at bestyrelsen har haft godt halvandet år til at få en afløser godkendt.
PFA’s nuværende direktion består udover Polack af finansdirektør Anders Damgaard, investeringsdirektør Kasper Lorenzen og de to koncerndirektører Mads Kaagaard og Camilla Holm. Mads Kaagaard er indstillet som midlertidig topchef.
Læs mere her:
Allan Polack stopper som topchef for PFA
Usædvanlig og stærk stemme efterlader et tomrum i PFA - men eftermælet er præget af dårlige sager