Watch Medier

Kviklånsfirmaer kaster håndklædet i ringen

Mindst fem udbydere af lån med kort tilbagebetalingstid er stoppet siden indførelsen af kviklånsloven i 2020. Det har været svært for dem at tilpasse forretningsmodellen til den nye virkelighed, vurderer bankforsker.

Tradtitionelle kviklån er ved at forsvinde fra markedet, men nye slags køb på afbetaling vinder frem. | Foto: Jens Dresling

Der er langt imellem mulighederne for forbrugslån, hvis man vil låne små beløb med korte løbetider - og man ikke nødvendigvis ønsker at gå ned i banken. Tidligere på måneden stoppede kviklånsudbyderen 4Finance med at udstede lån gennem mærket Vivus, og allerede i 2020 stoppede virksomheden at udbyde lån fra Zaplo.dk. Også Capitolia, der stod bag Kronelån og Simbo stoppede i februar sidste år med at udbyde lån.

Allerede abonnent? Log ind.

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Der skete en fejl. Prøv venligst igen senere

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Mere fra Watch Medier

Læs også

Relaterede

Seneste nyt fra alle vores medier

Jobs fra alle vores medier

Se flere jobs

Se flere jobs

Watch job

Se flere jobs

Se flere jobs