
De seneste år har de danske skadesforsikringsvirksomheder betalt 4 mia. kr. til Skadesgarantifonden på grund af konkurserne i forsikringsselskaber Qudos og Alpha Insurance.
Og nu står branchen som følge af konkursen i Gefion Insurance over for endnu en millionerstatning. Maria Clausen, direktør for Dansk Forening for International Motorkøretøjsforsikring, har over for mediet Insidebusiness vurderet, at Danmarks internationale forpligtigelser løber op i 400 mio. kr.
Allerede abonnent? Log ind.
Læs hele artiklen
Få adgang i 21 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.
- Adgang til alle låste artikler
- Modtag vores daglige nyhedsbreve
- Fuld adgang til vores app
Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.
Start et gratis virksomhedsprøveabonnementMere fra Watch Medier
Deutsche Bahn har sat Arriva i Danmark til salg
Der har længe været forlydender om, at transportselskabet Arriva i Danmark, der står for bus- og togdrift på flere strækninger, var på salgslisten hos ejeren, den statslige tyske jernbanekæmpe Deutsche Bahn. I nyt dansk regnskab bekræfter Arriva Danmark, at forretningen skal sælges til en eller flere investorer.